Za naszą zachodnią granicą jedno z najważniejszych świąt w roku kalendarzowym obchodzone jest w niezwykle barwny sposób. Święta wielkanocne w Niemczech swoimi tradycjami sięgają dawnych czasów, a dużą część obrzędów pozostała w tamtejszej kulturze do dziś.
Święta wielkanocne w Niemczech w dużym stopniu swoimi tradycjami i sposobami obchodzenia przypominają polską kulturę, choć w większej ilości okres ten świętowany jest nieco inaczej. Wynika to głównie z faktu, że za naszą zachodnią granicą funkcjonują landy, czyli okręgi administracyjne. Każdy z nich ma typowe tylko dla siebie zwyczaje Wielkanocne, które nie są znane mieszkańcom innych regionów.
Praktycznie we wszystkich krajach niemieckojęzycznych Wielkanoc jest jednym z najpopularniejszych świąt. To nie tylko ważne święto kościelne, ale także wielkie rodzinne wakacje
i tak jak w przypadku każdego święta rodzinnego, kojarzony jest z nim szereg pysznych, lokalnych potraw, polowanie na jajka wielkanocne i spotkania w towarzystwie rodziny, przyjaciół i bliskich.
Tradycje świąt wielkanocnych w Niemczech
Kilka tygodni przed Wielkanocą Niemcy przygotowują się do nowego sezonu. Wszechobecne są wiosenne kwiaty na wystawach i wiele tradycyjnych „drzewek wielkanocnych”, gałązki i pisanki ociekające kolorowymi dekoracjami.
Tradycja gotowania i malowania jaj w niemieckiej kulturze oznacza symbole nowego życia. Jasne kolory reprezentują światło słoneczne i powodzenie. Ten zwyczaj rozpoczął się w Niemczech wieki temu. Wraz z pisankami, najpopularniejszą ikoną wielkanocną jest króliczek wielkanocny. Symbolizuje on płodność i został po raz pierwszy wspomniany w pismach niemieckich w XVI wieku. Później królik został przywieziony do Ameryki przez osadników holenderskich z Pensylwanii, którzy nazwali go „Oschter Haws” („Zając wielkanocny”). Pierwsze jadalne króliczki wielkanocne pojawiły się w Niemczech około XIX wieku.
Długi weekend
Niemcy cieszą się długim weekendem wielkanocnym, rozpoczynającym się w Wielki Piątek i trwającym do Poniedziałku Wielkanocnego. Wszystkie te dni są dla Niemców świętami państwowymi. Oznacza to, że sklepy, banki i biura są zamknięte, transport publiczny działa w ograniczonym harmonogramie wakacyjnym, szkoły niemieckie są zamknięte, a wielu Niemców w tym czasie podróżuje do krewnych i członków rodziny.
Wielki Piątek
Wielki Piątek, podobnie jak w polskiej kulturze, symbolizuje w pewnym sensie prawowite rozpoczęcie okresu świąt wielkanocnych w Niemczech. Według Kościoła był to dzień śmierci Jezusa
na krzyżu. Ten dzień obywatele kraju zazwyczaj spędzają z rodziną.
Sobota Wielkanocna
Dla niektórych osób sobota wielkanocna jest uważana za spokojny dzień, dzień oczekiwania. Mimo to, najbardziej polecaną aktywnością i miejscem, do którego warto się udać są Targi Wielkanocne, na których można znaleźć ręcznie wykonane Ozdoby na Osterbaum (Wielkanocne Drzewo) lub zabawne dekoracje do domu. Tradycją jest także rozpalanie ognisk, aby odpędzić ciemność zimy.
Niedziela Wielkanocna
Tradycja świąt wielkanocnych w Niemczech zakłada, że niektórzy chodzą do kościoła, a potem zbierają się przy wspólnym stole i posiłku. Głównymi potrawami są ziemniaki, warzywa i świeże sałatki. Deser jest często ciastem w kształcie jagnięciny, tartą owocową lub ciasteczkami w kształcie kwiatu lub jajka. Oczywiście dzień ten kojarzony jest z pisankami, czekoladkami i drobnymi prezentami dla dzieci, które czasami ukrywane są w koszu, a czasem w papierowym jajku mache.
Poniedziałek Wielkanocny
To dzień pamięci lub refleksji. W wielu regionach ludzie świętuję go w spokojny sposób – spacerując po parkach i innych miejscach, aby przypomnieć sobie spacer Jezusa na ukrzyżowanie.
Jeśli pozwala na to pogoda, ludzie zwykle chcą spędzić dzień na zewnątrz. Chodzą, wędrują, piknikują i ogólnie cieszą się przyrodą. Wiele społeczności organizuje wyścigi pisanek dla dzieci lub inne gry.
Najpopularniejsze tradycje i zwyczaje w czasie świąt wielkanocnych w Niemczech
Króliczek wielkanocny
Według legendy, kilkaset lat temu księżna Rosilinda von Lindenberg musiała uciekać z domu ze swoimi dziećmi i sługą, aby ukryć się przed wojną na swojej ziemi. Udało im się znaleźć schronienie w małej górskiej wiosce w górach. Biedni wieśniacy nie mieli wiele, ale dzielili się tym, co mieli. Księżna postanowiła oddać wszystkie podarki, przynosząc kurczęta. Na Wielkanoc farbowała jajka, aby dać dzieciom specjalne prezenty i ukrywała je w gniazdach, które miały dzieci. Dzieci były zachwycone polowaniem na smakołyki, a kiedy królik wyskoczył z gąszczu w pobliżu gniazda, przekonały się, że królik przynosił jajka.
Wielkanocne drzewo lub Osterbaum
W trakcie świąt wielkanocnych w Niemczech, mieszkańcy ozdabiają żywe drzewa lub krzewy na podwórku kolorowymi jajkami przywiązanymi wstążką. W przeciwieństwie do choinek, drzewa
te żyją i nie wymagają specjalnego stojaka ani świateł. Ponieważ na wiosnę mogą być szare i zimne, te kolorowe jajka dodają świątecznej atmosfery dzielnicom i miastom. Jaja mogą być plastikowe, drewniane lub naturalne. Co więcej, również w domach ustawiane są Wielkanocne Drzewa. Gałęzie z pąkami wkłada się do wazonu i zdobi ornamentami z pisanki. Czasami pąki kwitną, co czyni go jeszcze piękniejszym.
Niemieckie fontanny wielkanocne
W niektórych częściach w trakcie świąt wielkanocnych Niemiec istniała tradycja picia wody wielkanocnej (Osterwasser) dla zdrowia i oczyszczania. Zraszanie oczu było dobre dla wzroku, a rolnicy dawali je swoim zwierzętom, aby pozostały zdrowe. W niektórych regionach woda oznaczała życie i płodność, a niezamężne kobiety zbierały się, zanim wschodzi słońce i oblewały nią mężczyzn, których chciały poślubić. Dzisiaj zwyczaj dekorowania miejskiej fontanny wodnej lub studni rozprzestrzenił się w całych Niemczech.