Jak pisać po niemiecku na polskiej klawiaturze?

Każdy, kto uczy się języka niemieckiego wie, że czasem należy napisać pracę pisemną na komputerze. Niezależnie od tego, czy piszemy list, opowiadanie czy maila, niezbędne jest przestawienie się na niemiecki sposób myślenia – dzięki temu możemy zanurzyć się w potoku myśli, a nieco zmieniony szyk zdania pojawia się w głowie w sposób jak najbardziej naturalny. Polacy próbujący pisać po niemiecku mają jednak utrudnione zadanie – niemiecka klawiatura umożliwia bowiem wpisywanie znaków specjalnych, podczas gdy polski układ ogranicza się jedynie do takich znaków jak „ą”, „ó” czy „€”. Jak zatem wpisywać niemieckie znaki na klawiaturze? I czy warto się tym przejmować?

Klawiatura niemiecka a polska – jakie są największe różnice?

Jeżeli szukać najprostszego języka do zapisu na polskiej klawiaturze, z pewnością byłby to język angielski – pozbawiony jakichkolwiek znaków diakrytycznych, korzystający z dokładnie takich samych znaków, co polski alfabet. Ułatwienie to jest o tyle uzasadnione, że projekt klawiatury QWERTY został opracowany przez Amerykanów, a więc miał spełniać najważniejsze potrzeby anglojęzycznych użytkowników (stąd też chociażby bliskość najczęściej używanych liter, jak np. „t” i „h” lub „r” i „e”).

Podczas, gdy polski alfabet posiada 32 litery, niemiecka klawiatura musi się dostosować jedynie do 30 znaków. Nie oznacza to jednak, że różnice między alfabetem polskim a niemieckim są niewielkie. Wręcz przeciwnie, bo chociaż łączą nas 23 litery, to jednak dzieli nas całkiem sporo:

  • w alfabecie niemieckim nie występuje dziewięć polskich liter: Ą, Ć, Ę, Ł, Ń, Ó, Ś, Ź, Ż,

  • klawiatura niemiecka składa się z siedmiu dodatkowych liter, których nie ma w polskim alfabecie: Q, V, X, Ä, Ö, Ü, ẞ,

  • każdą literę w polskiej klawiaturze można zapisać w formie majuskuły lub minuskuły, natomiast w języku niemieckim występuje wyjątek – litera ß, która nie ma „małego” odpowiednika (o czym należy pamiętać, bowiem w słowach pisanych majuskułą, „ostre S” należy zapisać w formie „SS”).

Jak zapisać niemieckie znaki na klawiaturze?

O ile wymowa wszystkich siedmiu dodatkowych niemieckich liter nie sprawia na ogół uczącym się najmniejszych trudności, o tyle problemy wiążą się ze sposobami, dzięki któremu można zapisać niemieckie znaki na klawiaturze.

Pomijając już fakt, że klawiatura niemiecka oparta jest na standardzie QWERTZ (w odróżnieniu od charakterystycznego dla polskiej klawiatury układu QWERTY), korzystanie z polskiej klawiatury sprawia bardzo dużo problemów podczas pisania niemieckich tekstów. Jak sobie z tym poradzić? Oto 3 najlepsze sposoby, dzięki którym niemiecka klawiatura będzie łatwo osiągalna!

  1. Klawiatura numeryczna

Jeżeli korzystasz z niemieckiej klawiatury okazjonalnie, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z klawiatury numerycznej, czyli panelu znajdującego się na prawo od znaku Enter.

Aby zapisywać niemieckie znaki specjalne, po prostu wciśnij lewy przycisk alt i jednocześnie wpisz na klawiaturze numerycznej odpowiedni kod (upewnij się najpierw, że klawisz Num Lock jest wyłączony). Pamiętaj, by zawsze korzystać z klawiatury numerycznej (przypominającej układ cyfr w bankomacie) – cyfry umieszczone w pasku nad klawiaturą QWERTY nie współpracują z przyciskiem alt!

Poniżej lista 7 kombinacji, które warto znać:

ä  –  alt + 132
Ä  –  alt + 142
ö  –  alt + 148
Ö  –  alt + 153
ü  –  alt + 129
Ü  –  alt + 154
ß  –  alt + 225

  1. Instalacja dodatkowego układu klawiatury

Chociaż ten krok wiąże się z koniecznością podjęcia działań, to jednak jest znacznie wygodniejszy od ciągłego mozolnego wpisywania kombinacji cyfr poprzedzonej kliknięciem klawisza alt. W zależności od systemu operacyjnego na Twoim komputerze, wejdź w Panel Sterowania, następnie kliknij opcję Region i sprawdź ustawienia dotyczące klawiatury. Z tego poziomu możesz wybrać opcję instalacji niemieckiej klawiatury – a wówczas przejście między polskimi a niemieckimi klawiszami możliwe będzie za pomocą kliknięcia kombinacji lewy alt + Shift.

  1. Klawiatura ekranowa

Jeśli nie czujesz się pewnie w wybieraniu klawiszy „na pamięć”, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z opcji zwanej „klawiaturą ekranową”. Po prostu kliknij Start, a następnie Uruchom, po czym wpisz „osk”. W ten sposób na ekranie pojawi się układ klawiatury obsługiwany za pomocą kursora, dzięki któremu będziesz mieć podgląd wpisywanych znaków. Uwaga! Aby pojawiły się niemieckie znaki na klawiaturze, należy zainstalować niemiecką klawiaturę zgodnie z instrukcją w punkcie 2.!

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]