Top 10 ciekawostek – wszystko o Niemczech, co należy wiedzieć!

Czy wiesz, że w Republice Federalnej Niemiec mieszkają nawet 2 miliony Polaków lub osób o polskich korzeniach? Albo, że wbrew obiegowej opinii to nie Wenecja, ale jedno z niemieckich miast może poszczycić się największą liczbą mostów? Jeśli chodzi o taki kraj jak Niemcy ciekawostki można wymieniać w nieskończoność. Dlatego czas na listę 10 najciekawszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o naszym największym sąsiedzie! Zobacz, jakie ciekawostki o Niemczech po prostu trzeba znać!

  1. Niemcy były pierwszy krajem na świecie, który wprowadził czas letni

Chociaż trwa dyskusja o odejściu od zmiany czasu i najprawdopodobniej za kilka lat nie będziemy już mieli rozróżnienia na czas letni i zimowy, to jednak w ramach ciekawostki o Niemczech trzeba wiedzieć, że kraj ten wprowadził czas letni jako pierwszy na świecie – już w 1916 r.

  1. Najbardziej rozpowszechnionym niemieckim nazwiskiem jest Müller

Müller, czyli typowy Kowalski (choć jego dokładnym odpowiednikiem jest nazwisko Schneider), to najpopularniejsze nazwisko w Niemczech. Swego czasu w książkach telefonicznych znajdowało się aż 320 tysięcy osób o tym nazwisku, natomiast według językoznawców, nazwiskiem tym posługuje się ok. 700 tysięcy ludzi.

  1. Najdłuższa rzeka przepływająca przez Niemcy to Dunaj

Nie dało się inaczej – Dunaj to nie tylko najdłuższa rzeka Niemiec, lecz także druga najdłuższa rzeka w Europie. Rzeka ta przebiega przez 10 państw a jej długość to aż 2888 km (przy czym niemiecka część ma 658,6 km na prawym brzegu i 687 km na lewym). Nie zmienia to jednak faktu, że…

  1. Najdłuższa rzeka Niemiec to Ren

Jeśli spojrzeć na ten temat z innej strony (co się na ogół czyni), najdłuższa rzeka Niemiec to Ren – niemiecki odcinek tej rzeki liczy aż 865 km (z łącznie 1233 km). To właśnie Ren jest uznawany przez encyklopedie za najdłuższą rzekę Niemiec – choć nie zapominajmy, że całościowo Dunaj jest dwukrotnie dłuższy od Renu.

  1. Niemcy wytwarzają aż 1/5 PKB Unii Europejskiej

O tym, że Niemcy są najsilniejszą gospodarką w Unii Europejskiej nie trzeba nikogo przekonywać. Nic więc dziwnego, że związane z takim krajem jak Niemcy ciekawostki dotyczą danych ekonomicznych – a te są zadziwiające. Podczas, gdy PKB całej Unii Europejskiej w 2018 r. wyniosło 18 500 mld dolarów (18,5 biliona), PKB Niemiec wyniosło aż 4,2 bln dolarów. Innymi słowy, PKB Niemiec wynosi tyle, ile PKB średnio 6 innych państw Wspólnoty Europejskiej.

  1. W Niemczech mieszkają niemal 2 miliony osób związanych z Polską

Niemcy to bardzo chętnie wybierany przez Polaków kierunek emigracji. Wysokie zarobki i wyższy standard życia sprawia, że niemal milion naszych rodaków mieszka na stałe za Odrą. Warto jednak pamiętać, że RFN było chętnie wybierane również za czasów PRL – stąd też współcześnie w Niemczech mieszkają blisko 2 mln osób o polskich korzeniach, urodzonych i wychowanych poza granicami Polski.

  1. W Berlinie znajduje się więcej mostów niż w Wenecji

W Wenecji, mieście słynącym z mostów i gondol, znajduje się aż 391 mostów. Dużo? W takim razie zauważmy, że w Berlinie – stolicy Niemiec – jest ich aż 960, czyli niemal 2,5 razy więcej.

  1. Mandat za środkowy palec

Wprawdzie za stolicę elegancji i ogłady uchodzi Wersal, jednak okazuje się, że Niemcy ciekawostki potrafią również zdominować swoim systemem prawnym. Okazuje się bowiem, że kierowcy pokazujący w przypływie złości środkowy palec mogą liczyć się ze zgłoszeniem na policję i… mandatem. „Ordnung muss sein” – a więc lepiej trzymać nerwy na wodzy.

  1. Hymn Niemiec śpiewa się od trzeciej zwrotki

Chociaż z hymnem RFN często utożsamiamy słowa „Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt” („Niemcy, Niemcy ponad wszystko, ponad wszystko na świecie”), to jednak oficjalna pieśń zaczyna się od słów „Einigkeit und Recht und Freiheit für das deutsche Vaterland” („Jedność i prawo i wolność dla niemieckiej ojczyzny!”). Powody tego działania są proste: Deutschland über alles to słowa wyśpiewywane w czasach III Rzeszy, zaś trzecia zwrotka uniknęła nazistowskiego zabarwienia.

  1. Lokalizacje wymienione w I zwrotce hymnu Niemiec nie znajdują się na terenie RFN

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 5]