Ubezpieczenie samochodu w Niemczech

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to polisa, którą zgodnie z prawem powinien posiadać każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. Polisa OC chroni właściciela auta w sytuacji, gdy ten doprowadzi do kolizji – wówczas koszty likwidacji szkód pokrywane są przez firmę ubezpieczeniową, a nie przez właściciela pojazdu. Tyle teoria – jednak w praktyce okazuje się, że nawet 100 tysięcy osób nie posiada polisy OC. A jak wygląda sprawa OC w Niemczech? I czy kupując samochód za granicą musimy go ubezpieczać?

Ubezpieczenie auta w Niemczech, czyli Kfz-Haftpflichtversicherung. Czy jadąc do Niemiec musimy mieć niemieckie OC?

Chociaż ubezpieczenie samochodu w Niemczech wiąże się z wyższymi kosztami niż zakup polisy OC w Polsce, a obydwa dokumenty różnią się od siebie, to jednak osoby przejeżdżające przez teren Niemiec nie muszą posiadać specjalnego OC ani żadnego innego dokumentu. Wskutek ujednolicenia przepisów w Europie, polskie OC jest ważne na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii oraz na Islandii. Warto jednak pamiętać, że prawo to dotyczy tylko osób przejeżdżających przez zagraniczne drogi – i nie warto go nadużywać.

Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – kiedy musimy wykupić niemieckie OC?

Chociaż mamy prawo korzystać z polskiej polisy, to jednak zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni do zakupu niemieckiego ubezpieczenia. OC w Niemczech musimy wykupić za każdym razem, gdy rejestrujemy pojazd w Niemczech. A należy to uczynić:

  • po zakupie samochodu w Niemczech, o ile nie planujemy przewieźć go na lawecie do Polski,

  • gdy znajdujemy się ponad rok na terenie Niemiec i korzystamy na miejscu z samochodu na polskich rejestracjach.

Chociaż trudno sprawdzić, gdzie samochód znajdował się przez ostatnie 365 dni, to jednak należy pamiętać, że przy osiedleniu się na stałe w Niemczech jesteśmy zmuszeni do zarejestrowania pojazdu w niemieckim urzędzie – korzystanie z polskiej rejestracji (a więc i zakup OC w Polsce) może być traktowane jako nadużycie, zaś kierowca – jak osoba bez wykupionej polisy OC.

Ubezpieczenie auta w Niemczech – jakie kary za brak OC?

Chociaż posiadanie polisy OC powinno leżeć w naszej gestii (zwalnia właścicieli pojazdu z konieczności płacenia gigantycznych odszkodowań), to jednak wielu kierowców stara się uniknąć opłaty za ubezpieczenie auta. I chociaż OC w Niemczech jest wyraźnie droższe od polskich polis, to jednak nie warto uciekać od obowiązku zapłaty. Szczególnie, że kary za brak OC w Niemczech są dotkliwe:

  • kara finansowa – uzależniona od miesięcznych zarobków kierowcy, dochodząca nawet do 180 stawek dziennych, przy czym za stawkę dzienną uznaje się 1/30 miesięcznych zarobków (czyli przy płacy minimalnej na poziomie 1500€ – nawet 9000€!),

  • pozbawienie wolności – nawet na okres 1 roku,

  • konfiskata pojazdu – w przypadku umyślnego unikania zakupu polisy OC.

Gdzie kupić ubezpieczenie auta w Niemczech?

Zakup polisy OC w Niemczech przebiega identycznie, jak w Polsce – niemieccy kierowcy na ogół dokonują zakupu przez internet w oparciu o porównywarki cen. Warto pamiętać, że każda polisa jest w zasadzie identyczna (albo inaczej: nie może zejść poniżej określonego przez prawo zakresu ważności). A więc niemieckie polisy zawierane są na okres 12 miesięcy, zaś okres wypowiedzenia to 14 dni (4 tygodnie w przypadku polis zakupionych w punkcie stacjonarnym). Do tego należy dodać, że każda polisa OC posiada identyczne minimum (kwotę ubezpieczenia), zaś faktyczna kwota zależy już od ubezpieczyciela – może być równa kwocie minimalnej lub wyższa

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]