Jesteś ciekawy najczęstszych 10 błędów native speakerów języka angielskiego? Zastanawiasz się czy nauka z native speakerem jest właśnie dla Ciebie? W ogóle myślisz o nauce języka obcego i chciałbyś zdecydować się na najlepszą z możliwych metod nauki? Na pewno jeszcze nikomu nie zaszkodziła nauka języka angielskiego, zawsze zostaniesz „zwycięzcą”. Albert Einstein powiedział kiedyś, że „edukacja jest tym, co pozostaje w pamięci, gdy zapomnimy o wszystkim tym, czego nauczono nas w szkole”. Nelson Mandela był zdania, iż „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. Rita Mae Brow mawiał zaś: „język wyzwala ukryte moce, tak jak księżyc wyzwala pływy”. Jeśli więc nauka angielskiego jest tym, czego pragniesz, po prostu zrób to!
10 błędów native speakerów języka angielskiego: Język angielski jest językiem światowym
Jesteś ciekawy 10 błędów native speakerów języka angielskiego? Chciałbyś je poznać, aby mieć świadomość z czym wiąże się nauka akurat taką metodą? Pragniesz poznać najczęstsze błędy native speakerów? Zanim przejdziemy do uchwycenia tego byka za rogi, pozwól, że opowiemy Ci o języku angielskim. Zaciekawiony?
Wiedziałeś, że według klasyfikacji Ethnologue „Top 10 most spoken languages, 2020” angielski jest numerem jeden? Miałeś świadomość, że ma ponad 1,268 mld użytkowników na całym świecie? Zdawałeś sobie sprawę, że ma status oficjalny lub półoficjalny w ponad 60 krajach? Bez jakichkolwiek wątpliwości, to współczesny Lingua Franca.
Warto uczyć się języka angielskiego właśnie ze względu na jego zasięg. Ma status międzynarodowy. Króluje w niemal każdej liczącej się branży i dziedzinie więc stanowi klucz do nauki i edukacji, badań, biznesu, pracy i podróżowania. Króluje też w Internecie. Dane Internat World Stats pokazują, że prawie 26% użytkowników Internetu, to osoby anglojęzyczne. Jeśli kochasz czytać literaturę angielską, pomoże Ci zgłębiać utwory w oryginale, chociażby Szekspira. Miło poczytać powieści Agathy Christie, Charlesa Dickensa czy J.K. Rowling w oryginalne, prawda? Dobrze słuchać Beatlesów i mieć świadomość, o czym są teksty ich sławnych i dziś już legendarnych piosenek. Fajnie mieć tą przyjemność, że w trakcie podróży do różnych państw i miejsc na świecie możesz porozmawiać z ludźmi, pogawędzić o ich życiu, a nawet nawiązać przyjaźnie.
Z tej perspektywy widać, że warto zadbać o to, aby nasz angielski był poprawny na poziomie językowym, gramatyki i wymowy. Lepiej czasem popełnić jakiś błąd, ale posługiwać się tym językiem. Ucząc się pamiętaj o słowach Konfucjusza, które brzmią: „nie ma znaczenia, jak wolno idziesz, dopóki tylko się nie zatrzymujesz”.
10 błędów native speakerów języka angielskiego: Lekcje języka angielskie z native speakerem
Zanim przejdziemy do 10 błędów native speakerów języka angielskiego, pozwól, że zatrzymamy się na temacie lekcji języka angielskiego z native speakerem. Czy to właśnie on będzie najlepszym nauczycielem języka angielskiego? A może iść do szkoły językowej, gdzie pracują lektorzy? Kogo wybrać: native speaker czy Polak? Fakt, masz wiele pytań. Prawda jest taka, że ich lista mogłaby być o wiele, wiele dłuższa. Ale po kolei!
Według wielu osób nauka z native speakerem to jedna z najlepszych dróg prowadzących do opanowania języka angielskiego. Czy tak jest? Wśród zalet tej metody jest niewątpliwie to, że to najbardziej naturalny i najbardziej skuteczny sposób rozwijania swoich umiejętności językowych. W końcu rozmowa z drugim człowiekiem, który zna angielski jak własną kieszeń, to szybkie efekty. Co więcej? Non stop masz kontakt z żywym angielskim. Nieustannie poznajesz nowe słowa, zwroty i idiomy; masz okazję poznać poprawną wymowę i niemal w każdej minucie rzeczywiście pracować nad polepszeniem swojego poziomu językowego. Brzmi to dobrze, prawda? Mało tego, jedną z najwspanialszych zalet nauki z native speakerem angielskiego jest fakt, że w bardzo krótkim czasie możesz realnie podnieść poziom swojego języka.
Patrząc na zalety i wady wydaje się, że największą wadą takiej metody jest to, że na starcie trzeba mieć już jakieś podstawy angielskiego. Oczywiście jeśli trafisz na człowieka, który nie nadaje się do nauki, to także będzie klasyfikowane jako minus.
Jeśli interesują Cie rady native speakera, to mamy dla Ciebie jeszcze mały bonus. W Polsce wyszła publikacja o tytule: „Rady native speakera. Najczęstsze błędy Polaków mówiących po angielsku”. Autorem tej książki jest Matt Hammond, certyfikowany nauczyciel języka angielskiego z ponad dwudziestoletnim stażem. Być może to coś dla Ciebie, jak myślisz?
10 błędów native speakerów języka angielskiego: Kto to jest native speaker?
A kim w ogóle jest native speaker? Kto kryje się za tą nazwą? Wiesz? Słownik Języka Polskiego podpowiada nam, że to „osoba posługująca się jakimś językiem jako ojczystym, zwłaszcza nauczyciel tego języka za granicą”. Zwykle mówi się, że jest nim osoba, dla której angielski jest językiem ojczystym i wychowała się w kraju, w którym jest on językiem powszechnym.
Nauka języka angielskiego z native speakerem to najczęstszy wybór wśród osób, które chcą przyspieszyć proces nauki tego języka. Niewątpliwie taka osoba to najprostszy i zarazem najbardziej skuteczny sposób na podniesienie poziomu słownictwa, sprawniejszym mówieniu i przede wszystkim na to, aby szybciej być biegłym w angielskim. Zajęcia z native speakerem w przeciwieństwie do nauki z polskim nauczycielem, to możliwość obcowania z kimś, dla kogo ten język jest ojczystym i tym pierwszym, co niewątpliwie pomaga nam z wymową słów i wyrażeń. Co więcej, to człowiek, który zna od wewnątrz kulturę związaną właśnie z tym językiem. Nie da się też ukryć, że taka forma nauki pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Czujemy podekscytowanie, że mamy możliwość mówić i uczyć się z kimś, dla kogo angielski jest tym, czym dla nas polski.
B.B. King powiedział kiedyś, że „piękną rzeczą w nauce jest to, że nikt nie może nam jej odebrać”. Benjamin Franklin był zdania, iż „inwestycja w wiedzę daje najlepsze odsetki”. Zaś Colin Powell mawiał: „tajemnica sukcesu nie istnieje. Jest on wynikiem przygotowania, ciężkiej pracy i uczenia się na własnych porażkach”. Warto więc zainwestować w lekcje z native speakerem, aby uczyć się,nie popełniać błędów, rozwijać się i osiągnąć swój cel, którym jest biegła znajomość języka angielskiego.
10 błędów native speakerów języka angielskiego
Zastanawiasz się, które 10 błędów native speakera języka angielskiego jest tymi najczęstszymi? Chcesz je poznać, aby nie popełniać błędów językowych, panować nad sprawami natury gramatycznej i mówić jak prawdziwi Anglicy? Oto nasza lista. Sprawdź i przekonaj się czy native speaker, z którym uczysz się nie popełnia błędów z tego wyliczenia. Gotowy je poznać?
- Mieszanie przymiotników i przysłówków, np. „good” zamiast „well”.
- Pomijanie podmiotu.
- Mylenie rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych.
- Niewłaściwe używanie apostrofów.
- Mylenie „twój” (your) z „ty jesteś /wy jesteście” (you’re).
- Mylenie „lay” i „lie”
- Czasowniki statyczne tworzone wbrew obowiązującym zasadom, w formie z -ing.
- Stosowanie podwójnego przeczenia, które w angielskim nie występuje.
- Stosowanie zamiast am not – ain’t i zamiast isn’t it – innit.
- Nie poprawiają wszystkich Twoich błędów.
Oczywiście nie jest to lista zamykająca wszystkie spotykane błędów native speakerów języka angielskiego. Chcieliśmy jedynie zasygnalizować te kilka najczęstszych przypadków, z którymi możesz się spotkać. Jeśli jednak spojrzysz na to z tej perspektywy, że my Polacy też nie mówimy tak, jak w podręcznikach gramatyki języka polskiego, na pewno o wiele łatwiej zrozumieć wszystkie te „wpadki”. Pamiętaj jednak, że kluczem jest tu dobry nauczyciel. Człowiek, który nie tylko świetnie zna ten język, ale i ma wszelkie kompetencje do tego, aby uczyć. Zanim więc wybierzesz kogoś, dokładnie przyjrzyj się osobie, która ma być Twoim native speakerem angielskiego.
10 błędów native speakerów języka angielskiego: Czy warto uczyć się z native speakerem?
Chciałabyś dowiedzieć się czy warto uczyć się z native speakerem? Roger Bacon był zdania, że „znajomość języka jest kluczem ku mądrości”. Frank Smith mawiał: „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Z kolei sławny japoński pisarz Haruki Murakami uważa, iż „nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem”.
Po co przytoczyliśmy Ci te wszystkie cytaty? Z prostego powodu! W ogóle warto uczyć się języków obcych. Poza tym nauka sama w sobie jest rozwojowa dla Ciebie i Twojego mózgu, daje wiele frajdy i oczywiście przekłada się na to, że koniec końców potrafisz posługiwać się jeszcze innym językiem niż tylko polskim. Śmiało można powiedzieć, że języki obce są takimi mostami, które umożliwiają Ci sprawne przechodzenie, gdziekolwiek zechcesz. Co więcej, tam, gdzie się udasz, będziesz zrozumiany. To fajne, prawda?
A czy warto uczyć się z nativem speakerem? Oczywiście! Przede wszystkim jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce sprawnie przeskoczyć na kolejny poziom posługiwania się angielskim. W końcu to żywy i bardzo intensywny kontakt z osobą, dla której ten język jest tym ojczystym i znanym od dziecka. Od popełniania błędów nie uciekniesz; niezależnie czy chcesz nauczyć się języka obcego, czy spróbować czegoś nowego, zawsze musisz się z tym liczyć. Między polskim a angielskim znajdziesz wiele różnić, ale i na pewno dopatrzysz się jakiś podobieństw. Ważne, aby świadomie poznawać ten język.
I jeszcze jedno. Możesz uczyć się języka angielskiego online, zapisać się do szkoły językowej lub umawiać się na indywidualne zajęcia. Wybór należy do Ciebie. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości pamiętaj o tym, co powiedział kiedyś Napoleon Hill: „nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna”. Jak więc mawia Brian Tracy: „podejmij już teraz decyzję, by odnieść sukces”. Początki są trudne dla każdego, być może pierwszy native speaker angielskiego nie będzie tym, z którym będziesz chciał uczyć się na dłuższą metę, ale by być biegłym w tym języku, pora zacząć. Gotowy do swojej wielkiej przygody z angielskim? Powodzenia w nauce!
To może Cię zainteresować:
- „Język niemiecki – łatwy czy trudny?”
- „Z czego słyną Niemcy?”
- „Niemieckie gazety – co czyta się w Niemczech?”