132 miliony. Są to dane Ethnologue dotyczące liczby użytkowników niemieckiego w 2020 roku. Bardzo dużo, prawda? Na liście 200. najczęściej używanych języków, niemiecki zajmuje 12. pozycję. Co ciekawe, tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak jeden język niemiecki. Jest to grupa języków zachodniogermańskich. To, co większość z nas rozumie pod pojęciem języka niemieckiego zwykle związane jest ze standardowym językiem niemieckim. Oprócz Niemiec używa się go w Austrii, Belgii, Księstwie Liechtensteinu, Luksemburgu czy w Szwajcarii. To też jeden z języków Unii Europejskiej. Usłyszysz go również z Namibii, Alzacji czy we Włoszech. Nie można zapomnieć o tym, że to język Einsteina czy Goethego. A jaka jest historia języka niemieckiego? Sprawdźmy!
Historia języka niemieckiego
Gdzie i kiedy zaczyna się historia języka niemieckiego? Pytanie, które postawiłeś jest intrygujące dla każdego, kto interesuje się niemieckim. Dlaczego? Bo to język, który ułatwia w Polsce zdobycie pracy. Pomaga też dostać pracę w Niemczech. Mało tego! Niektórzy z nas chcą tam studiować, kiedy inni wybierają się tam w podróż. Ułatwia więc naukę i pomaga być bliżej ludzi. Do tego, daje dostęp do wiedzy i kultury.
Gotowy na kilka podstawowych faktów dotyczących historii języka niemieckiego? Niemiecki należy do zachodniej grupy języków germańskich. Te z kolei wchodzą w skład rodziny języków indoeuropejskich. Dlaczego Ci o tym mówimy? To właśnie z nich około 2000 p.n.e. zaczęły się wykształcać wspomniane języki germańskie. Był to bardzo ważny moment w kształtowaniu się niemieckiego. Co czyniło ten czas wyjątkowym? To właśnie z nich narodził się pragermański, a z niego wyodrębniły się trzy języki. O czym mowa? Znamy je jako wschodniogermańskie, północnogermańskie i zachodniogermańskie. Około 650 roku pojawił się język staro-wysoko-germański. Później nastał średnio-wysoko-germański, aby przejść we wczesno-nowo-wysoko-niemiecki. To nie wszystko! Jest wiele dialektów i gwar. Niemiecki wpłynął na powstanie jidysz. Z etnolektów niemieckich na terenie Pensylwanii powstał język pensylwański. A skoro już mówimy o wpływach tego języka na inne, zatrzymajmy się choć chwilę na germanizmach. Zapożyczenia od naszych zachodnich sąsiadów są dość liczne. Ich przykłady to chociażby takie słowa jak: blacha, cegła, dach czy rynek lub sołtys. Ale to również bruderszaft, kurort, kombi czy mufka.
Przeczytaj również:
- „Ile kosztuje przetłumaczenie książki?”
- „Jak tłumaczyć strony internetowe?”
- „Tłumaczenie na niemiecki – jakie słowa są nadużywane?”
- „Jak tłumaczy się filmy?”
- „Historia tłumaczeń ustnych”
Historia języka niemieckiego Norbert Morciniec
Kim jest Norbert Morciniec? Co ma wspólnego z historią języka niemieckiego? To profesor doktor habilitowany, polski filolog. Jego nazwisko pojawia się tu, ponieważ napisał „Historię języka niemieckiego”. Czytałeś może już ten tytuł? Jest to książka dająca przegląd dziejów języka niemieckiego od czasów pojawienia się pierwszych tekstów staroniemieckich aż po czasy współczesne. Jak doszło do jej powstania? Powstanie niniejszej książki zainspirowały wykłady z zakresu historii języka prowadzone dla studentów filologii germańskiej Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu. Oddaje ona czytelnikowi charakter i stan rozwoju niemieckiego oraz rozwoju języka na przestrzeni wieków. Zresztą Norbert Morciniec jest autorem wielu innych publikacji: słowników, podręczników i monografii.
Na początek zajrzyj do spisu treści „Historii języka niemieckiego”. Dlaczego właśnie tam? Przekonasz się, jak wiele cennych i ciekawych informacji możesz odkryć. Prezentacja zawiera rozdziały o języku niemieckim wśród innych języków germańskich, opisuje staro-wysoko-niemiecki i innych etapach rozwoju tego języka. Co więcej? Z nią szybko prześledzisz proces językowy, jaki przeszedł od dawnych czasów do współczesności niemiecki. Pokazuje również historię słowa deutsch. Omawia również hasło gramatyka. To fascynujące sprawy, dla każdej osoby pragnącej wgryźć się w temat. Chcesz dotrzeć do tej publikacji? Historia języka niemieckiego – Norbert Morciniec dostępna jest w sieci jako ebook.
Jeśli chcesz poprzedzić lekturę publikacji wstępem autora, ten przygotował „Przedsłowie. Czytamy tam: ” w podręczniku tym opisano także otoczenie społeczne i kulturowe, w jakich znajdowali się ludzie w poszczególnych okresach historycznych. Książka daje przegląd historii języka od czasu pojawienia się pierwszych tekstów staro- wysoko-niemieckich (ok. roku 750) aż po czasy współczesne. Zamyka ją rozdział o tendencjach rozwojowych współczesnego języka niemieckiego. Z myślą o czytelnikach, którzy nie znają dobrze historii Niemiec, poszczególne rozdziały poprzedzone zostały krótkim omówieniem dziejów polityczno-społecznych epoki, bez których znajomości trudno byłoby w pełni zrozumieć zjawiska i przemiany zachodzące w języku”. Nie pozostajemy nam już nic innego, jak życzyć Ci przyjemnego poznawania historii języka niemieckiego!