Jak znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka?

Chociaż na przestrzeni ostatnich 20 lat przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o niemal 140%, to jednak polskiej gospodarce daleko do średniej unijnej. Dość tylko powiedzieć, że we wszelkich rankingach plasujemy się zawsze w trzeciej dziesiątce, z zazdrością spoglądając na zarobki Duńczyków, Szwedów czy Niemców. Dlatego właśnie tak wielu Polaków decyduje się na emigrację. Ale jak znalezc prace w Niemczech? I czy praca bez znajomości języka Niemcy może być godnie wynagradzana?

Jak znaleźć pracę w Niemczech? Zacznijmy od garści wiadomości na temat niemieckiej koniunktury

Od zawsze wydawało nam się, że Niemcy, nasz najważniejszy pod względem ekonomicznym sąsiad, nie narzeka na sytuację gospodarczą. I faktycznie – wszelkie wskaźniki prezentują się imponująco, zaś stopa bezrobocia w 2008 r. (6,9%, co oznacza 3 mln bezrobotnych) w ciągu dekady stopniała do poziomu ledwie 3,2% (1,5 mln osób bez zatrudnienia). Widać wyraźnie, że ponad połowa bezrobotnych znalazła zatrudnienie – ale liczba pracowników za Odrą jest wciąż zbyt mała, stąd też lokalni eksperci coraz mocniej nawołują do ściągania pracowników zza granicy. Praca bez znajomości języka Niemcy będzie dla naszych sąsiadów koniecznością, bowiem w przeciwnym razie rynkowi grozi krach.

Dlaczego Polacy są cenieni przez niemieckich pracodawców?

Chociaż wiele się mówi o tym, jak znaleźć pracę w Niemczech, to jednak warto pamiętać, że w wielu przypadkach to praca szuka pracowników. Szczególnie, jeśli są to polscy pracownicy, bardzo cenieni przez niemieckich pracodawców. Wśród zalet Polaków wymienia się przede wszystkim:

  • pracowitość,

  • punktualność,

  • rzetelność,

co niweluje fakt, że często pracownicy na początku nie umieją komunikować się w języku niemieckim.

Dlaczego Polacy cenią sobie pracę w Niemczech?

Coraz więcej osób wyjeżdżających do Niemiec radzi swoim znajomym, jak znalezc prace w Niemczech – nie da się ukryć, że niemiecki rynek pracy jest przyjazny dla pracowników, zaś ci z długim stażem pracy mogą liczyć na liczne przywileje, wśród których znajdują się:

  • Kindergeld – zasiłek rodzinny w wysokości 204 euro na pierwsze i każde kolejne dziecko, możliwy do uzyskania pod warunkiem przepracowania min. 183 dni w Niemczech i rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym,

  • Arbeitslosengeld – zasiłek dla bezrobotnych w wysokości nawet 2/3 otrzymywanej wcześniej pensji netto,

  • darmowa opieka zdrowotna, rozszerzana również na partnera/partnerkę oraz dzieci,

  • Elterngeld – zasiłek wypłacany osobom, które decydują się na czasowe zawieszenie kariery po urodzeniu dziecka.

Jak znaleźć pracę w Niemczech? Polacy czynią to na dwa sposoby:

Jeżeli zastanawiasz się nad znalezieniem pracy w Niemczech, masz do wyboru dwie ścieżki:

  • szukać zatrudnienia na własną rękę,

  • zaufać agencji pośrednictwa pracy.

Praca w Niemczech – jak szukać na własną rękę?

W dobie Internetu znalezienie pracy nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Warto zebrać w jednym miejscy adresy wyszukiwarek ofert pracy, a następnie sukcesywnie przeszukiwać portale w nadziei na znalezienie tej najlepszej oferty. Chociaż wiele ukazuje się na stronach niemieckojęzycznych, to jednak warto również przeszukiwać portale w języku polskim. Pracodawcy bardzo często umieszczają ogłoszenia właśnie tam, aby umożliwić podjęcie pracy polskim fachowcom.

Praca w Niemczech przez agencję

Jeśli jednak interesuje nas praca bez znajomości języka Niemcy, warto wówczas zaufać wykwalifikowanym agentom. Każdego dnia setki licencjonowanych agencji zatrudnienia przeszukują ogłoszenia w poszukiwaniu najlepszych ofert dla swoich podopiecznych. Warto skorzystać z agencji zwłaszcza wtedy, gdy nie znamy języka i nie chcemy paść ofiarą oszustwa – pracownicy pośrednika zajmują się za nas wszelkimi formalnościami: sprawdzają legalność umów i pracodawcy, pomagają w znalezieniu zakwaterowania, służą wsparciem przez cały czas trwania kontraktu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]