Uczysz się lub myślisz o nauce niemieckiego? Interesuje Cię wszystko to, co związane z tym językiem? Świetnie! Pełne zanurzenie się w języku pozwoli Ci lepiej go poznać, zrozumieć i oczywiście nim władać – mówi o tym wiele osób, które są tak zwanymi poliglotami. Długa droga przed Tobą zanim staniesz się biegły w mowie i piśmie, ale uczenie się języka obcego to wspaniała przygoda i podróż. Już dziś pomyśl o tym, aby dowiedzieć się czegoś na temat języka niemieckiego – na przykład skup się na jego historii. W ogóle wiesz, kiedy pojawił się on na mapie języków świata? Zastanawiałeś się w ogóle nad tym czy powinniśmy mówić o językach niemieckich czy o języku niemieckim? W takim razie zaraz będziesz mógł poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Język niemiecki
Inwestycja w języki obce zawsze się opłaca. Weźmy na przykład taki niemiecki. To język naszych zachodnich sąsiadów. Przydaje się w szkole, na studiach i w pracy – na pewno wiesz, że jest jednym z najbardziej pożądanych na polskim rynku pracy. Szczególnie jeśli myślisz o ścieżce kariery związanej z jakąś niemiecką firmą czy organizacją, nie zaszkodzi go dobrze znać. Trzeba tu zaznaczyć, że standardowy niemiecki to 12. najczęściej używany język na naszej planecie! Wiedziałeś o tym? Według danych Ethnologue (ranking Top 200 most spoken languages) w 2020 roku ma około 132 mln mówców. Oczywiście to nie zasięgi angielskiego (1,268 mld użytkowników) czy chińskiego (mandaryńskiego), który ma 1,120 mld mówców. Zawsze to jednak bardzo popularny i ważny język, szczególnie w handlu. Przydaje się w podróży po Niemczech. Dobrze też się nim posługiwać, kiedy chcesz uczyć się w ojczyźnie Goethego.
Artykuły, które polecamy dla Ciebie:
- „Jakiego języka warto się uczyć?”
- „Ile zarabia kierownik biura tłumaczeń?”
- „Język niemiecki – łatwy czy trudny?”
- „Ile zarabia tłumacz języka niemieckiego?”
Historia języka niemieckiego
Niemiecki znany jest jako deutsche Sprache czy Deutsch. Jak zapewne wiesz ma status urzędowy nie tylko w Niemczech, ale i w Austrii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii oraz w Lichtensteinie. Jest również jednym z oficjalnych i roboczych języków Unii Europejskiej. Klasyfikacyjnie jest to język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Lingwista powiedziałby, że tak naprawdę jest to grupa kilku języków zachodniogermańskich – to właśnie je często określa się jako języki niemieckie. Warto w tym miejscu jeszcze dodać, że tak zwany standardowy język niemiecki opiera się na Biblii Marcina Lutra, a ta znów na języku mówionym Górnej Saksonii i Turyngii.
- Pragermański – 1000-450 rok p.n.e.
- Nigdy nie istniał jeden język germański. Jak wiemy z historii każde plemię posługiwało się innym dialektem.
- Początki tego, co znamy pod nazwą języka niemieckiego przypadają na ok. 600-100 rok n.e. W tamtym okresie wyodrębnił się staro-wysoko-niemiecki.
- W następnym etapie wyodrębnił się język średnio-wysoko-niemiecki.
- Wraz z następującymi zmianami kulturowymi na scenie pojawił się wczesno-nowo-wysoko-niemiecki.
- Od XVI wieku istnieje ujednolicony język pisany, znany jako nowo-wysoko-niemiecki.
- Z pojęciem języka narodowego mamy do czynienia dopiero od przełomu XIX i XX wieku. Od tego momentu możemy mówić o współczesnej historii języka niemieckiego.
- Poznając historię języka naszych zachodnich sąsiadów niemal od razu zrozumiesz, że jest to język różnorodny. Wzniesienie się na biegły poziom językowy będzie wymagało więc nie tylko czasu i energii, ale też chęci poznania różnorodności kultur z nim związanych.
Historia języka niemieckiego Norbert Morciniec
Historia języka niemieckiego Norberta Morcinca to pozycja obowiązkowa na liście każdej osoby, która zamierza zgłębić historię języka naszych zachodnich sąsiadów. O czym mówi ta książka? Co interesującego możesz w niej przeczytać? Oto skrót informacji, jakie w niej znajdziesz!
W Przedsłowiu autor napisał: ” książka daje przegląd historii języka od czasu pojawienia się pierwszych tekstów staro- -wysoko-niemieckich (ok. roku 750) aż po czasy współczesne. Zamyka ją rozdział o tendencjach rozwojowych współczesnego języka niemieckiego. Z myślą o czytelnikach, którzy nie znają dobrze historii Niemiec, poszczególne rozdziały poprzedzone zostały krótkim omówieniem dziejów polityczno-społecznych epoki, bez których znajomości trudno byłoby w pełni zrozumieć zjawiska i przemiany zachodzące w języku. Wybory tekstów dołączone do każdego z głównych rozdziałów mają unaocznić czytelnikowi charakter i stan rozwoju języka w poszczególnych okresach”.
- Przegląd dziejów języka niemieckiego.
- Autor zaczyna od umiejscowienia języka niemieckiego wśród innych języków germańskich.
- Jest to książka dająca przegląd dziejów języka niemieckiego od czasów pojawienia się pierwszych tekstów staroniemieckich aż po czasy współczesne.
- Autor omawia periodyzację historii języka niemieckiego.
- Dalej przedstawiony jest okres staro-wysoko-niemiecki (750-1050).
- Pojawia się tu też historia wyrazu deutsch.
- W jednym z kolejnych rozdziałów przedstawiony jest język starosaski (staro-dolno-niemiecki).
- Omówiony jest również okres średnio-wysoko-niemiecki (1050-1350), język średnio-dolno-niemiecki (1150-1650), a także okres wczesno-nowo-wysoko-niemiecki (1350-1650).
- Przedstawione są terytorialne języki pisane i ponadterytorialne.
- Są też rozdziały o starszym języku nowo-wysoko-niemieckim (1650-1800), nowszym języku nowo-wysoko-niemieckim czy język niemiecki po drugiej wojnie światowej.
- Ostatni rozdział omawia tendencje rozwojowe współczesnego języka niemieckiego.
Historia języka niemieckiego – gramatyka
Skoro mówimy o historii języka niemieckiego i samym języku niemieckim poświęćmy chwilę jego gramatyce. A tak naprawdę skupmy się na tym – jak podejść do tematu, aby ten nas nie przeraził, przerósł czy odstraszył? Przede wszystkim poszukaj dobrego nauczyciela tego języka. Dlaczego? To człowiek, który od razu nauczy Cię wszystkiego poprawnie i na każdym kroku będzie zwracał na błędy. Może tego jeszcze nie dostrzegasz, ale w dłuższej perspektywie oduczenie się czegoś niewłaściwie przyswojonego jest bolesne, a czasem nawet niemożliwe. Dobrym pomysłem są też solidnie przygotowane kursy językowe z naciskiem na gramatykę. Warto zakupić fiszki – tylko takie polecane przez osoby, które znają niemiecki! Warto kupić podręczniki, książki, poradniki – zarówno w wersji drukowanej jak i ebooki. Najważniejsze są podstawy – jeśli solidnie je opanujesz będzie Ci o wiele łatwiej piąć się do góry i osiągać coraz wyższy poziom. Powodzenia!